Článek

Jan Hudák mistrem republiky ve 5-pins

Publikoval Administrator 5.12. 2022 17:18:45
Kategorie : Klub 5-pins

Jablonecký hráč Jan Hudák se stal mistrem republiky v disciplíně 5-pins. Honza v repríze finále z nedávné 7. Velké ceny znovu porazil kladenského Petra Markupa a to v poměru 3:0 na sety. Pro Honzu je to premiérový titul v této disciplíně. Celkově se jedná o jeho druhý titul. V roce 2017 se stal vítězem republikového šampionátu v trojbandu na velkém stole.

Celkem 19 hráčů se zúčastnilo třetího republikového šampionátu v této nové disciplíně sekce karambol. Vhled do krátké historie. V roce 2020, kdy se hrálo na Kladně, se stal vůbec prvním republikovým šampionem Rudolf Bílek. V loňské sezoně, únoru letošního roku, se z titulu radoval hráč pořádajícího ostravského klubu Jan Dvořáček.

Pořadatelství 3. ročníku se ujal kladenský klub. Hráči byli rozděleni do čtyř skupin. První dva si zajistili postup do vyřazovací části turnaje. Hrálo se na dva vítězné sety do 60-ti bodů.

Ze skupiny A suverénně postoupil velký favorit turnaje domácí Václav Dvořáček. Všechny soupeře, postupně Suchopárka, Korce, Jiřího Pechmana, Hajného, porazil shodně 2:0. Z druhého postupového místa se radoval Jan Suchopárek. Ten podlehl pouze Dvořáčkovi. Poté otočil nepříznivě se vyvíjející zápasy s Hajným a Korcem. Postup stvrdil výhrou 2:0 nad Pechmanem.

Nejnabitější byla skupina B, kde mezi favority patřil Jan Hudák, Jan Dvořáček, Rudolf Bílek. K tomu ale do hry mohl promluvit Marek Váša. Ten hrál svůj první turnaj v této disciplíně. Skupinu vyhrál ostravský obhájce titulu Jan Dvořáček. Postupně porazil Vášu, Bílka a Budína 2:0 na sety. V boji o první příčku v tabulce porazil také Hudáka a to 2:1. Třetí set vyhrál 60:22. V tomto posledním zápase skupiny již bylo jasné, že oba zmínění hráči postupujíc. Hudák totiž do tohoto klání také nezaváhal. Otočení zápasu s Bílek z 1:0 na 1:2 bylo velmi důležité. Třetí ve skupině nakonec skončil Marek Váša. V přímém souboji o tuto pozici porazil Rudu Bílka 2:0.

Ve skupině C předvedl dobré výkony Petr Markup. Ani jednou nezaváhal a suverénně postoupil z první příčky. Druhé postupové místo obsadil Dušan Kratochvíl. A to před Janem Truhlářem, Adélou Kurečkovou a Jiřím Vítkem.

Čtyřčlennou skupinu D vyhrál Jan Kafka. Honza vyhrál všechny tří zápasy shodně 2:1. Postupně porazil Pavla Svobodu, Víta Pechmana a Jiřího Štěpánka. Z postupu z druhého místa se nakonec radoval jablonecký Pavel Svoboda, který v přímém zápase o postup porazil Víta Pechmana 2:0 na sety.

V sobotu večer bylo na programu čtvrtfinále. Hrálo se již na tři vítězné sety.

V první session porazil jasně 3:0 Petr Markup Jana Suchopárka. Druhý zápas proti sobě svedl favority turnaje Václava Dvořáčka a Jana Hudáka. Dvořáček byl ve svízelné situaci. Prohrával již 2:1 na sety. Ve 4. setu byla k vidění velká bitva. O vítězi zápasu nakonec rozhodl tento strk.

Druhá session přinesla výhry Pavla Svobody a to v poměru 3:0 nad Janem Kafkou. Na druhém stole sice Dušan Kratochvíl srovnal na 1:1 pro Janu Dvořáčkovi. Následující sety ale prohrál 47:60 a 36:60.

Nedělní semifinále proti sobě svedlo Markupa - Svobodu a Hudáka s Dvořáčkem. Petr Markup měl na první pohled snadnou práci. Na druhý pohled vyhrál druhý set 60:54 a třetí 60:51. V repríze skupinového zápasu tentokrát oplatil Hudák porážku Dvořáčkovi. Hudák vyhrál první set 60:27. Ve druhém setu Dvořáček dotahoval. Nakonec prohrál o bod. Obhájce titulu se ale nevzdal a třetí set vyhrál 55:60. Čtvrtý set byl ale jasně v režii Hudáka, vyhrál 60:36 a zajistil si postup do finále.

Do rychlého vedení 2:0 se ve finálovém zápase dostal jablonecký hráč. Petr se dostal do vedení 45:39 ve třetí setu. Honza ale předvedl velmi dobrý závěr, kdy 4x v řadě bodoval a otočil na konečných 49:60.

Jan Hudák si tak ziskem mistrovského titulu zajišťuje účast na dubnovém evropském šampionátu v turecké Antalyi. Na základě aktuálního vydání nového žebříčku disciplíny 5-pins bude nominováni do turnaje jednotlivců další hráči a také z tohoto žebříčku vzejde složení čtyřčlenného národního týmu. Týmy jsou taktéž součástí ME v Antalyi.

Závěrečné poděkování patří kladenskému klubu za uspořádání tohoto MČR.