Článek

Sung-won Choi se stal nesmrtelným v Korei - MS 3B Seoul (KR)


Publikoval Administrator 2.12. 2014 12:01:30
Kategorie : Korea Mistrovství světa

SedmatřicetiletýSung-Won Choi Mistr světa v 3B Sung-won Choi se nesmazatelně zapsal do trojbandové historie jako první vítěz tohoto královského titulu, který pochází z Koreje. Navíc se mu tento skalp povedlo na domácím mistrovství, které se uplynulý týden odehrávalo v Seoulu.

Celkem 48 hráčů z různých koutů světa se zúčastnilo šampionátu. Hráči byli rozděleni do 16 skupin po třech, do vyřazovací části si zajistil postup pouze vítěz. A hned tato část turnaje přinesla zajímavé okamžiky. Hned první kolo turnaje se blýsknul Američan Pedro Piedrabuena, který zahrál 40 karambolů na pouhých 8 náběhů. Američan pak porazil favorita turnaje Kasidokostase, který se tak jako úřadující vicemistr s turnajem velmi brzy. Piedrabuena zahrál generální průměr ze skupiny 3,478 ! Z dalších velkých jmen nepostoupili Polychronopoulos, domácí Kim nebo Leppens s Forthommem. Sedm postupivších hráčů mělo generální průměr přes 2 ! Náš zástupce Martin Boháč nestačil na Kolumbijce Catana ani na domácího Kima. Martin obsadil konečné 43. místo s GP 1,101.

V sobotu bylo na programu nejprve osmifinále a tam už mohl porazit kdokoliv kohokoliv. Piedrabuena nenavázal na své skupinové výkony a vypadl s domácím překvapením Seo Hyun Min. Sanchez nestačil na domácí Choie, vítěz z minulého týdne Zanetti prohrál s Turkem Tasdemirem, Jasperse porazil jeho krajan de Bruijn a hlavně domácí Jae-Ho Cho porazil obhájce titulu Frederica Caudrona po skvělém výkonu 40:11 na 15 náběhů. Caudron zahrál ve skupině GP 2,758, pak ale naprosto vyhořel. Ale je třeba dodat, že Cho hrál fantasticky.

Okamžitě po osmifinále následovalo čtvrtfinále. V horní polovině pavouka vyhráli oba Korejci Seo i Choi a bylo jasné, že domácí Korea bude míst zástupce ve finále. Ve spodní polovině si Blomdahl poradil s Cho a de Bruijn přehrál Tasdemira.

Semifinále tedy mělo složení Seo-Choi, Blomdahl-de Bruijn. V prvním zápase jasně vyhrál zkušenější Choi 40:27 na 20 náběhů. Je nutno se ale zastavit u Sea. Tento Korejec byl před šampionátem na 104. místě ve světovém žebříčku. Jeho největším mezinárodním úspěchem byla kvalifikace do TOP 32 na letošním World cupu v Guri. A na tomto šampionátu dokráčel jako hráč s divokou kartou až do semifinále a odveze si tedy bronzovou medaili. Neuvěřitelný potenciál korejského trojbandu.

Zpět ale ke druhému semifinále. Tam měl dlouho navrh Jean-Paul de Bruijn. Za stavu 33:17 na 22 náběhů vypadalo vše jasně. To by ale nebyl Blomdahl, kdyby se nepokusil zabojovat. Skvělou defenzivní hrou svého soupeře doslova uzemnil, de Bruijn udělal v posledních pěti nábězích čtyři nuly. Blomdahl za to hrál co se dalo a sériemi 2-5-11-2-2 zápas zvrátil a slavil postup do finále. To mu navíc zajistilo, že se v novém vydání světového žebříčku vrátí na první pozici.

Finále mezi Sung-Won Choiem a Blomdahlem mělo obrovský náboj. Domácí fanoušci toužili po prvním světovém titulu do jejich země, Blomdahl zase již dlouhých 17 let čeká na svůj pátý titul mistra světa. Zápas byl po celý průběh velmi vyrovnaný a v podstatě až za stavu 37:35 pro Švéda udělal Blomdahl velkou chybu. Těsně nedal relativě lehkou kvartu a toho Choi beze zbytku využil. Nedá se řici, že by zápas dohrál v klidu lehkými strky, to asi ani ve finále Mistrovství světa nejde, ale bojoval a navíc měl v zádech své domácí publikum a po zahrání posledního karambolu propukla obrovská radost domácího hráče.

Velmoc světového trojbandu Korea se tedy konečně dočkala svého Mistra světa. A asi žádná jiná země na světě pro to neudělala více než právě Korea. Sung-Won Choi se tedy, po prohře ve finále MS v roce 2012 proti Merckxovi, konečně ve svých 37. letech dočkal a s jistotou se v Korei stal nesmrtelným hráčem. Choi dosáhl GP 1,951, což také patří k jednomu z nejlepších historických výkonů na MS.

Korea má tedy za sebou první pořadatelství Mistrovství světa a se sladkou třešničkou v podobě vítězství domácího hráče. Pořadatelé znovu připravili skvělé zázemí, stoly byly jako vždy fantastické. Možná jediná výtka je, že se jim překvapivě nepovedlo přilákat více diváků do hlediště. Pořadatele MS pro příští sezonu zatím UMB neoznámilo.

Výsledky turnaje

Fotogalerie z turnaje

Nové vydání světového žebříčku

Záznam finálového zápasu

 Twitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Červen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
02. 5. 2023 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. BC LakoPlast 3B MS
publikoval Administrator

12. 4. 2023 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. Strahov Diablos 3B MS
publikoval Administrator

08. 4. 2023 14 hod.
Žižkov 3B C vs. SK Billard Centrum Praha 3B B
publikoval Administrator

03. 4. 2023 17 hod.
BK Most 3B B MS vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde