Článek

Jaspers byl v Burse nejlepší - WC Bursa (TR)


Publikoval Administrator 8.02. 2016 14:26:18
Kategorie : World cup

Čelil dvěmaWorld cup Bursa mečbolům hned v úvodním kole hlavní části turnaje prvního letošního World cupu v turecké Burse, ale dokázal zápas v rozstřelu zvrátit a nakonec celý turnaj vyhrát. To dokáž opravdu jen ti nejlepší a mezi ty Dick Jaspers opravdu patří. Padesátiletý Holanďan se radoval po finálové výhře nad Belgičnem Frédéricem Caudronem ze svého již 22. vítězství ze série World cupů.

První letošní World cup znovu prokázal neuvěřitelnou úroveň trojbandového kulečníku. K tomu skvělá organizace, plná hala diváků, přímé přenosy do tureckého národního sportovního kanálu. Trojband je hraně zásadního komerčního zlomu. Brzy.

K vysokým průměrům hráčů na turnaji vedl hlavně fakt, že výrobci tureckých stolů Platin se konečně, možná na nátlak domácích, možná zahraničních hráčů, povedlo standartizovat mantinely. Světová špička se shodla, že dráhy koulí na provedení těchto stolů jsou naprosto shodné se stoly hlavních značek na trhu. Tím se tak smazala výhoda domácích Turků. Dříve si zahraniční hráči vždy stěžovali na extrémně krátké stoly na turnajích v Turecku, dřívě také v Egyptě. Dick Jaspers dokonce požadoval po holandské federaci, aby jeden stůl Platin koupila a mohli se tak holandští hráči na tomto stole na turnaje připravovat. Vše je ale zapomenuto. Generální průměry hráčů o tom vypovídají. Generální průměr hlavní části turnaje 1,611 sice není rekord, ale v porovnání s posledním tureckým World cupem se tato hodnota zvedla o více než desetinu.

Zpět ale k vývoji turnaje. V poli 149 hráčů byla více než polovina domácích hráčů. Neuvěřitelnou jízdu předvedl domácí hráč Orak. Orak byl nasazen již do první části předkvalifikační části. A probojoval se až do hlavní části turnaje mezi posleních 32 hráčů. Velmi obtížná situace pro jeho soupeře světovou jedničku Blomdahla. Orak měl totiž výhodu osmi odehraných zápasů oproti nerozehranému Blomdahlovi. Navíc ve druhém náběhu udělal Turek sérii 10. Možná se ale Turek tohoto faktu až moc zalekl, držel sice vyrovaný stav až do přestávky, pak ale úplně odpadl a s turnajem se rozloučil. Blomdahl nakonec zápas dohrál sérií 14 v 11. náběhu. Na vedlejším stole o pár minut dříve zápas s Coklu Caudron dohrál v 16. náběhu sérií 15. K dalším zajímavým zápasů patřili úporné boje Jasperse s Cenetem a Forthomma s Tranem. Jaspers otočil zápas s Cenetem ze stavu 33:39. Cenet dvakrát nedal poslední karambol, čehož Jaspers využil a zápas jako první dohrál sériemi 5 a 2. Cenet zremizoval. Jaspers v rozstřelu zahrál čtyři a vše vypadalo slibně. Cenet se ovšem nevzdal a zahrál rovněž čtyři a mohl zápas vyhrát, kdyby trefil další bod. Nicméně ale minul a šlo se do dalšího rozstřelu. Jaspers zahrál pouze dva body, a to byla šance pro Ceneta. Ten ale netrefil ideálně první karambol, druhý vynechal a zápas tak po neuvěřitelném průběhu prohrál. Forthomme byl ve stejné situaci. Tran nedal poslední karambol a Forthommovi se povedlo zápas jako prvnímu dohrát. Rozstřel: Forthomme 3, Tran 3, Forthomme 2, Tran 1. Neuvěřitelný byl také zápas mezi světovou dvojkou Španělem Sanchezem a Američanem Piedrabuenou. Zápas skončil 40:34 na 15 náběhů pro Američana. Sanchez měl chvílema velkou smůlu. Rozloučit se v prvním kole s průměrem přes 2 dokazuje neuvěřitelně širokou hráčskou úrověň.

Při pohledu na pavouka posledních šestnácti hráčů je už velmi obtížné tipovat vítěze zápasů. Blomdahl si poradil s domácí hvězdou Sayginerem. Caudron porazil o jeden karambol Zanettiho. Zápas těchto dvou v poslední době přináší téměř pokaždé excesy temperamentního Itala. Zanetti za vyrovného stavu v polovině partie nestačil odehrát v časovém limitu a bylo o vypjatou situaci postaráno. Pravidla totiž jasně říkají, že soupeř v této situaci staví úvodní karambol. Dohady s rozhodčími, s Caudronem vyvrocholily žádostí Zanettiho o přivolání sportovního ředitele turnaje Barkiho. Celou situaci ale mezi tím rozlouskl jeden z rozhodčích, který postavil Caudronovi úvodní pozici a bylo po diskuzi. Zanetti se ale ani v těchto situacích nevzdává, nicméně nakonec prohrál o jeden bod. Dále si pak jasně poradili Tasdemir s Choiem, Merckx s Heo, Jaspers s Hwangem a Forthomme s Leppensem. Jediný Korejec, který se probojoval mezi posledních osm byl Kang. Piedrabuena, v nejhorším zápase turnaje, porazil Sidhoma na 43 náběhů.

Čtvrtfinále přineslo neuvěřitelný kolaps Blomdahla s Caudronem. Aktuální mistr Švédska totiž v první polovině zápasu jasně vedl, po přestávce však úplně odešel a Caudronovi se povedlo zápas zvrátit. Merckx vyřadil z turnaje poslední tureckou naději Tasdemira v poměru 40:22 na 18 náběhů. Jaspers koncertoval s Forthommem. Jaspers do zápasu vstoupil sériemi 9,8 a 8 a bylo jasné, kdo v partii zvítězí. Řešilo se už pouze na kolik náběhů. Japers pak sice vynechal pár jednoduchých pozic ale zápas v osmém náběhu dohrál sérií 7. Průměr pět - to jde :). V posledním zápase se šlo do rozstřelu, když zápas mezi Kangem a Piedrabuenou skončil 40:40 na 30 náběhů. Američan ale do rozstřelu vstoupil skvěle a udělal sedm bodů, na což Korejec zareagovat nedokázal, když nedal hned úvodní pozici.

Hned první ranní nedělní semifinále přineslo zápas dlouho nevídaný. Klasická belgická bitva byla přehlídkou vysokých sérií a neuvěřetelné bojovnosti v podání Merckxe. Caudron po své šesté návštěvě u stolu odcházel s 31 body na kontě. K tomu si pomohl sériemi 12 z výkopu a 15. Merckx měl na kontě 3 karamboly. Merckx pak zahrál sérii 9 a dostal se na 12 karambolů. Caudron na dva náběhy "usnul". Merckx ale ovšem udělal dvakrát po jednom a nic nenasvědčovalo dramatu. Caudron pak udělal 5, dostal se na součet 36. Merckx kontruje sedmi, součet 21. Caudron 2, zdá se být rozhodnuto. Merkcx ale vytahuje sérii 14 a je na 35-ti bodech ! Publikum ve varu ! Caudron tři náběhy nedává bod, Merckx však bohužel udělá pouze jeden karambol. Na stole si borci opravdu mnoho nenechali. Caudron pak po dvou sériích jedna zápas dohrává v 15. náběhu. Merckx má dohrávku, bohužel však nedává hned úvodní pozici. Neuvěřitelný zápas. Druhé semifinále bylo podobného ražení. Začátek byl defenzivní, vlažný z obou stran. Jaspers pak soupeři utekl sérií 12. Ze stavu 22:8 pro Holanďana se však zápas zramatizoval ve skore 24:21. Za stavu 31:29 Jaspers zahrál sérii osm a dostal se tak na jeden bod k ukončení zápasu. Piedrabuenovi tím však dává ještě jednu šanci. Ten zahrává dva. Dick zápas dohrává ve 20. náběhu a zdá se být vše rozhodnuto. Američan se však z dohrávky dostává do série. Dva před koncem ale vynechává díky tuži koulí.

Finálový zápas Jaspers Caudron lze dnes označit za klasickou bitvu. Caudron je v posledních týdnech v neuvěřitelné formě. Od prosincového World cupu v Hurghadě vyhrál téměř všechno, navíc hraje průměrově neuvěřitelné výkony. Zápas byl neuvěřitelně vyrovaný. Až za stavu 27:26 udělal Jaspers definitivní krok za vítězstvím. Série 10 a náskok 11 bodů dávali Jaspersovi velké šance. Holanďan však nedokázal zápas rychle dohrát a tím dal Belgičanvoi celkem pět dalších šancí. Caudron se ale dostal pouze na 34 bodů, nedal ani úvodní pozici ve vyrovnávacím náběhu.

Dick Jaspers se tedy raduje ze svého již 22. vítězství na World cup, tentokrát po výhře 40:34 na 19 náběhů nad Belgičanem Frédéricem Caudronem. Jaspers si velmi upevnil svou pozici v první trojce ve světovém žebříčku. Stále neohroženě vládne světovému trojbandu Švéd Torbjorn Blomdahl s náskokem 129 bodů na druhého Španěla Sancheze.Třetí je Jaspers, čtvrtý Merckx, pátý Tasdemir, šestý Caudron.

Série World cupů pokračuje na přelomu března a dubna v Luxoru.

Výsledky World cupu Bursa

Světový žebříček

Fotogalerie

VideogalerieTwitter
RSS kanál Twitteru
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Září 2022>>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Zápasy tohoto dne:

10. 09. 2022 13.hod - 1.kolo
BC LakoPlast A 14:4 Žižkov A

Zápasy tohoto dne:

24. 09. 2022 14.hod - 1.kolo
Žižkov 3B A Žižkov 3B B
24. 09. 2022 14.hod - 1.kolo
Žižkov 3B A Žižkov 3B B
24. 09. 2022 13.hod - 2.kolo
AKK 95 Ronov nad Doubravou Žižkov A

Zápasy tohoto dne:

11. 09. 2022 11.hod - 1.kolo
Žižkov B 14:4 Start Újezdeček B

Zápasy tohoto dne:

25. 09. 2022 11.hod - 2.kolo
Žižkov B SK Petřín Plzeň
25. 09. 2022 11.hod - 2.kolo
Billiard club Kladno 3B B Žižkov 3B B
25. 09. 2022 11.hod - 2.kolo
Žižkov 3B A AKK Brno 3B
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
11. 9. 2022 11 hod.
Žižkov B vs. Start Újezdeček B
publikoval Administrator

10. 9. 2022 13 hod.
BC LakoPlast A vs. Žižkov A
publikoval Vlasta Kahoun

13. 4. 2022 17 hod.
BC Kladno 3B MS B vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

09. 4. 2022 11 hod.
Žižkov 3B C vs. Billiard club Kladno 3B B
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde