Článek

Eddy Merckx vítězem v Luxoru - World cup


Publikoval Administrator 3.04. 2016 18:32:01
Kategorie : World cup

Sedmačtyřicetiletý WC Luxor - Eddy MerckxBelgičan Eddy Merckx se raduje ze svého šestého vítězství z World cupu. Eddy na druhém letošním World cupu v Luxoru ve finále porazil Francouze Jeremy Buryho v poměru 40:30 na 23 náběhů. Triumf, za který si připsal 80 bodů do světového žebříčku, ho posunul na druhou pozici na dostřel prvnímu Švédovi Torbjörnovi Blomdahlovi.

World cup v Luxoru byl jiný od předešlých turnajů na mezinárodní scéně. Hráči nás turnaj co turnaj namlsávají vysokými sériemi, průměry, generálními průměry. V Luxoru bylo ale k vidění pouze pár zápasů nad dva průměr. Napětí ale zápasům rozhodně nechybělo. Turnaj v Luxoru je specifický. Nádherné historické prostředí, starověká kultura, luxusní herní sál, ale naproti tomu prázdné sedadla tribun, které snižují sportovní vnímaní turnaje. S tím ale bohužel egypští organizátoři nic svést nemohou.

Velký návrat bývalého mistra světa Řeka Filippose Kasidokostase skončil velmi neslavně. Řek sice postoupil do poslední části kvalifikace. Vzápětí ale ohlásil odstoupení z turnaje a namísto něj postoupil dále Turek Alp. Kasidokostase v zápase o postup s Turkem Bayatli sužovali velké bolesti ramene a paže. Zápas tak dohrával levou rukou a povedlo se mu o jeden bod zvítězit a tím si také zajistit postup ze skupiny. Všichni to nejprve považovali za provokaci, pak ale vyšly najevo problémy Řeka. Zajímavá byla cesta turnaje Turka Ahmeta Alpa. Normálně by se s turnajem rozloučil již v před kvalifikaci. Díky odstoupení Kasidokostase, ale postoupil a došel až do čtvrtfinále turnaje, kde ho vyřadil Eddy Merckx.

Již hned první kolo hlavní fáze turnaje bylo konečnou pro velké favority. S turnajem se postupně rozloučili světová jednička Blomdahl, když nestačil na rozehraného Turka Ceneta. Stejný osud potkal Jasperse, kterého smetl Řek Nikos Polychronopoulos. Vypadla také světová dvojka Daniel Sanchez, který prohrál s Vietnamcem Nguyenem. Namále měl Fréderic Caudron, který svedl velkou bitvu se svým kamarádem Eddy Leppensem. Leppens, který dostal na turnaj divokou kartu, měl dlouho navrch. Bohužel pro něj asi velkou roli hraje psychický blok do vítězného konce dohrát zápas s Caudronem. Ten nakonec zvítězil o dva karamboly. Leppens trestuhodně zahazoval lehké kvarty.

Vypadalo to na dominanci korejských a tureckých hráčů. Mezi posledními 16-ti bylo pouze pět Evropanů. V této fázi turnaj navíc vypadl další favorit Caudon, který sehrál ohromnou bitvu s Korejcem Kangem. Ten do zápasu vstoupil jako tajfun a nedával Caudronovi žádnou šanci. Do přestávky se šlo za stavu 20:4 na šest náběhů. Caudron se po pauze neuvěřitelně zvedl a zápas dokázal srovnat na skore 27:28 v devátém náběhu. Kang ale okamžitě reagoval sérii 5. V desátém náběhu mohl Korejce zápas dohrát 7, poslední ale vynechal. Caudron ale čtyři náběhy neudělal ani bod. Kang byl ale v mnohem větším stresu a napětí. Celkem devět náběhů dohrával poslední bod. Caudron se mezitím dokázal díky sérii 9 dotáhnout na dostřel, ale nakonec skončil na součtu 37 karambolů.

Ve čtvrtfinále dokázal Korejec Cho porazit Turka Ceneta. Bury přehrál Vietnamce Nguyena. Velkou bitvu svedli Polychronopoulos s Kangem. Řek dlouho neohroženě vedl. Závěr se mu ale nepoveld a Kang mocně dotahoval. Až z dohrávky zápas sérií tří bodů zremizoval. V roztřelu zahrál Nikos tři body, čtvrtý lehký těsně vynechal. Kang ale nedal hned úvodní pozici a o postupujícím bylo rozhodnuto. Posledním postupujícím, jak již bylo napsáno, byl Merckx, který porazil Alpa.

Sobotní finálový den začal semifinálovým zápasem mezi Merckxem a Korejcem Cho. Merckx do zápasu vlétl a hned si vytvořil slušný náskok. Korejec sice začal dotahovat, ale Merckx zápas ve 20. náběhu dohrál. Jae-Ho Cho měl 27 bodů. Druhé semifinále mezi Francouzem Jeremy Burym a Řekem Nikosem Polychronopoulosem byla velká bitva. Bury ale zápas rozhodl v 19. náběhu, když za stavu 24:24 zahrál sérii 12. Nikos pak zahrál sérii 6, ale na součtu 30 se již zastavil a Bury tak o čtyři náběhy později zápas dohrál a radoval se z postupu do svého třetího finále na World cupu.

Finále mezi Eddy Merckxem a Jeremy Burym bylo velmi vyrovnané. Ale vlastně po celý průběh zápasu měl mírně navrch Belgičan. Zápas pak definitivně rozhodl, když za stavu 31:27 zahrál sérii 7 a dostal se na 38 bodů. Na to již Bury nedokázal zareagovat a Eddy Merckx tak vyhrál v poměru 40:30 na 23 náběhů.

Eddy tak po roce a půl dokázal zvítězit na mezinárodní scéně. Naposledy se radoval v korejském Guri na podzim roku 2014. Eddy zahrál nějvyšší generální průměr na turnaji 1,801. Generální průměr hlavní části turnaje byl 1,397. Nejvyšší séri 17 zahrál Turek Alp. Nejlepší zápas 40 na 14 zahrál Polychronopoulos.

Eddy se tak posunul v novém vydání světového žebříčku z páté pozice na druhou. Výrazně ztratil Švéd Blomdahl. Ten v Luxoru obhajoval 80 bodů z World cupu v Portu. Blomdahl nadále vede, ale už pouze jenom o 17 bodů před Merckxem. Třetí je Caudron s více než šedesáti bodovou ztrátou na Merckxe. Na čtvrtou pozici klesl Sanchez, pátý je Tasdemir, šestý Jaspers. Rozdíl mezi třetím Caudronem a šestým Jaspersem je zanedbatelný, pouze 21 bodů. Dvanáctou příčku drží Vietnamec Tran o 19 bodů před třináctým Polychronopoulosem.

Další World cup je na programu v květnu ve vietnamském Ho Či Minově městě.

Výsledky zápasů turnaje

Konečné pořadí

Nové vydání světového žebříčku

Fotogalerie z turnaje

Videogalerie z turnajeTwitter
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Květen 2023>>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Zápasy tohoto dne:

02. 05. 2023 17.hod - 10.kolo
Žižkov 3B MS 11:7 BC LakoPlast 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
02. 5. 2023 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. BC LakoPlast 3B MS
publikoval Administrator

12. 4. 2023 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. Strahov Diablos 3B MS
publikoval Administrator

08. 4. 2023 14 hod.
Žižkov 3B C vs. SK Billard Centrum Praha 3B B
publikoval Administrator

03. 4. 2023 17 hod.
BK Most 3B B MS vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde