Článek

Heo zaznamenává své první velké vítězství - WC EL Gouna (EG)


Publikoval Administrator 24.12. 2016 15:16:44
Kategorie : World cup

Devětatřicetiletý Korejec Jung-Han Heo triumfoval na letošním posledním World cupu v egypstké El Gouně - letovisko Hurghada. Heo ve finále jasně porazil Holanďana Dicka Jasperse v poměru 40:29 na 18 náběhů. Jaspersovi tak mezi prsty utekla nejen možnost vyhrát tento turnaj, ale také stát se novou světovou jedničkou. Útěchou mu může být celkové vítězství v sériálu letošních sedmi World cup turnajů, kde předčil před tímto turnajem vedoucího Frédérica Caudrona.

V novém hotelovém rezortu se odehrál tradiční závěrečný World cup v Hurghadě. Tedy přesně v El Gouně - asi 30 kilometrů od tamního letiště. Ohlasy na nový hotel, ale nebyly nikterak přívětivé. Zejména druhá místnost se třemi stoly nedávala hráčům pocit, že hrají turnaj nejprestižnjěí světové série.

Možná historický počin předvedl Němec Martin Horn. Tento skvělý hráč se již několik let neúčastní série světových turnajů, dokonce ani nehraje německý šampionát a tím nemá v žebříčku světové billiardové federace (UMB) ani jeden bod a před turnajem mu patřilo 1523. místo. Horn byl tedy nasazen již do první části kvalifikačního kola. Nicméně jak se ukázalo, tak Martinovi výkonnost nechybí. Ono hrát pravidelně v silných evropských ligách svůj účel splňuje.  

A tak procházel turnajem jako nůž po másle. Před-před-před kvalifikace čtyři body, generální průměr 1,714. Před-před kvalifikace čtyři body, generální průměr slabší 1,333, zahrává ale sérii 14. Před-kvalifikace čtyři body, generální průměr 1,621. Kvalifikace a první zaváhání. Poté, co porazí našeho zástupce Iva Gazdoše, prohrává s Heang-Jik Kimem. V turnaji se ale zachraňuje, protože postupuje do hlavní soutěže jako jeden ze tří lucky-looserů. První kolo hlavní soutěže, ve kterém jednoznačně poráží Nikose Polychronopoulose 40:23 na 25 náběhů. Osmifinále a výhra nad Francouzem Burym v poměru 40:22 na 22 náběhů. Čtvrtfinále, kde oplácí porážku Kimovi z kvalifikace a vítězí 40:19 na 18 náběhů. Velkou cestu Martina průběhem turnaje zastavuje až Holanďan Dick Jaspers, který vítězí v poměru 40:26 na 22 náběhů. 

Nicméně návrat Martina na mezinárodní scénu je velkém stylu. Celkem na turnaji odehrál neuvěřitelných dvanáct zápasů !

Hlavní tajenkou posledního World cupu bylo celkové vítězství v letošní sérii celkem sedmi turnajů. Boj se zúžil již před začátkem turnaje mezi dvě jména. Vedoucí Caudron měl náskok 14-ti bodů na Jasperse. Caudron ovšem o celkové vítězství moc nezabojoval. Hned v prvním kole hlavní fáze turnaje prohrál s velmi dobře hrajícím Korejcem Hyung-Kon Kimem. To byla obrovská motivace pro Jasperse. Ten sehrál první zápas hlavní části turnaje s kvalifikantem rovněž po delší době hrajícím na mezinárodní scéně skvělým Dánem Tonny Carlsenem. Jaspers ale šel tvrdě za svým cílem a Carlsena porazil 40:24 na 28 náběhů. A už pouze osmifinálový zápas potřeboval Dick vyhrát, aby se dostal před Caudrona. V cestě mu stál turecký hráč Alp, který na turnaji předváděl velmi kvalitní výkony. Z Jasperse ale byla cítit obrovská vůle a odhodlání tuto velmi cennou trofel vyhrát. Alpa porazil 40:27 na 19 náběhů.

Nejenom, že to pro něj znamenalo zisk šeku na 5000 €, zejména ale účast na březnovém Super cupu, kde se utká s letošním mistrem světa Dani Sanchezem.

A právě Španěl Sanchez čekal na Jasperse ve čtvrtfinále. Sanchez má úžasnou formu. Druhé místo v La Baule, světový triumf z Bordeaux, vítězství v Lausanne, druhé místo na Barcelona Open, kde prohrál finále s Caudonem v poměru 34:35 na 10 náběhů !!! 

Zajímavý moment nastal v průběhu tohoto zápasu. Jaspers totiž požádal rozhodčího, aby očistil všechny koule, tedy včetně té soupeřovi. V pauze pak Sanchez zkritizoval rozhodčího, že pokud on nedovolí, tak nemá právo jeho kouli vyčistit. Nicméně UMB pravidla pro rozhodčí hovoří jasně ve prospěch Jasperse. Hráč může požádat o vyčištění všech koulí a navíc dokonce i stolu.

A možná i tento moment vedl k tomu, že Jaspers partii ovládl. Průběh byl skvostný - finální skore 40:27 na 15 náběhů.

V semifinále, jak již bylo napsáno, narazil Dick na Martina Horna. Zápas to byl od začátku jasný. Němec nekladl odpor a Jaspers tak kráčel za svým dalším velkým triumfem.

Vůbec jsem se ale nevěnovali druhé polovině pavouka. Ten byl již od prvního kola víceméně v režii asijských hráčů. V prvním kole vypadl Caudon a Forthomme. Ten prohrál neuvěřitelným způsobem s Korejcem Heo. Roland totiž dohrál zápas v 32. náběhu a na korejského soupeře čekal nelehký úkol zápas sedmi body zremizovat. Co se nestalo, Heo opravdu zremizoval. Forthomme pak nedal v rozstřelu úvodní pozici, Heo nabídnoutou šanci nemohl nevyužít. Mezi posledními 16-ti pak Heo vyřadil dalšího Belgična Merckxe v poměru 40:27 na 25. V této fázi skončil také Zanetti, který jak již je tomu zvykem si po zápas stěžoval na špinavé koule, které ho připravily o výhru nad méně známým Korejcem Parkem. Čtvrtfinále horní polovny pavouka tedy mělo složení Tran versus domácí naděje Sidhom a korejský souboj Heo Park. V prvně jmenovaném zápase udělal Tran za stavu 26:26 sérii 11 a tím dokonale rozhodl zápas. Konečné skore 40:30 na 20 náběhů. Druhý zápas byl jednoznačně ve prospěch zkušeného Hea, který porazil Parka 40:20 na 19 náběhů.

V semifinálovém zápase mezi Vietnamcem Tranem a Korejcem Heo se dala očekávat vyrovnaná bitva. Také skore tomu napovídalo 26:26 na 20 náběhů. Ale to co se povedlo Tranovi proti Sidhomovi mu nyní provedl Heo. Dalších pět náběhů zahrál Korejec série 2, 2, 1, 3 a 6. Tran vyprodukoval pouze dva body.

Finálová otázka. Dovrší Jaspers skvělou sezonu do snového konce a k celkovému vítězství v seriálu World cupů přidá i triumf na tomto turnaji a předstihne Frédérica Caudrona na prvním místě světového žebříčku ? A nebo se dočkáme prvního velkého úspěchu v kariéře Korejce Jung-Han Hea ? Osobně jsem si tipoval na první možnost, ale průběh zápasu ukázal ještě větší odhodlání po vítězství u korejského hráče.

Vyrovnaný začátek, Heo ale za stavu 9:7 pro Jasperse zahrává sérii osm a ujímá se vedení 9:15. Dvanáctý náběh a Jaspers v těsném závěsu 19:21. Pak ale přichází definitivní trhák Hea. Postupně série 7, 2, 1, 8. Devátý poslední karambol nedává. Jasperse pak dostává další čtyři šance. Nedaří se mu ale vyšší série. V 18. náběhu sice na stole nechává obtížnější pozici. Jung-Han Heo ale zahrává skvělý třímantinelový buzar a v jinak velmi klidném Korejci vybuchují emoce obrovské úlevy, štěstí a radosti.

Od roku 2007 vidíme Jung-Han Hea na světové sérii. Ale až na konci roku 2016 si připsal svůj první velký mezinárodní triumf. Nikdy nebyl ani na podiu, až teď v El Gouně se mu jeho velká dřina oplatila mírou vrchovatou. Bylo to také po delší době vítězství korejského hráče na World cupu. I když se to zdá v dnešní době divné, tak naposled vyhrál Korejec World cup v roce 2014. Bylo to Istanbulu a triumfoval Jae-Ho Cho. 

Vítězství v letošní sérii World cupů tedy slaví Dick Jaspers o 32 bodů před Frédéricem Caudronem. Třetí skončil s propastným rozdílem Eddy Merckx. Nejvyšší sérii 22 předvedl Nikos Polychronopoulos v květnu ve Vietnamu. Nejvyšší jednotlivý průměr 5 zahrál Dick Jaspers společně s Korejcem Jun-Tae Oh. Jaspers to ale dokázal v partii do 40-ti bodů.

První místo ve světovém žebříčku uhájil Frédéric Caudron, který vede nad Jaspersem o 24 bodů. Třetí je Sanchez, čtvrtý Blomdahl.

Naše federace měla na tomto turnaji čtyři zástupce. Štěpán Hovorka se z turnajem rozloučil hned v prvním kole kvalifikací. Dostal soupeře nejtěžšího Martina Horna. Velmi dobrý turnaj odehrál Jan Hudák z Jablonce. Vyhrál před-před kvalifikační skupinu. Tam se mu jeho nejlepší výkon na mezinárodní scéně, když zahrál 30 bodů na 19 náběhů. V před kvalifikaci pak nestačil na Němce Jaescheho. Pak sice porazil domácího Salema, ale Němec si postup pohlídal. Nedařilo se Radkovi Novákovi. Je cesta turnajem bylo spíše trápení. Stejně jako Honza postoupil z před-před kvalifikace. V před kvalifikaci Radek předvedl velký boj s nejlepší ženou na okruhu Holanďankou Klompenhouwer, kterou porazil 30:28 na 30 náběhů. Klompenhouwer následně smetla Turka Kiraze v poměru 30:12 na 21 náběhů. Radkovi ovšem nevyšel zápas s Kirazem a jasně prohrál 30:9 na 17 náběhů. Skupinu nakonec vyhrála právě Klompenhouwer na průměr o dva náběhy před Turkem. Velmi dobře hrál Ivo Gazdoš. Ten v před kvalifikační skupině porazil Turka Minaoglu v poměru 30:19 na 20 náběhů. Ve druhém zápase na něj čekal těžký soupeř z Vietnamu Ngo. Ivo ale soupeře taktéž dokázal porazit a postoupil do poslední fáze kvalifikace. Skupina Martin Horn, Heang-Jik Kim byla nad jeho síly. Horn Gazdoše porazil 40:11 na 21 náběhů. Ve druhém zápase se ale ze strany Ivoše stala neumluvitelná chyba. Spletl si totiž čas začátku zápasu. Korejský soupeř Kim již měl dotrénováno a i když nakonec s 15-ti minutovým zpožděním Ivoš dorazil, ředitel turnaje Barki ho již do zápasu nepustil.

Byl to znovu skvělý rok plný úžasných zážitků v podání světové špičky trojbandového kulečníku. A stejně jako tento rok i ten příští přinese nejméně sedm setkání světové špičky. V únoru je na programu světový pohár v turecké Burse, na přelomu března a dubna následuje egyptský Luxor, v květnu Ho Či Minovo město, v červenci Porto, v září Korea, v říjnu La Baule a vše znovu uzavře prosincová Hurghada.

Máme se na co těšit !

Výsledky World cupu El Gouna / Hurghada

Konečné pořadí série World cupů 2016

Aktuální verze světového žebříčku

Fotogalerie

VideogalerieTwitter
Youtube
Následující zápasy
25. 9. 2023 17 hod.
BK Most 3B MS vs. Žižkov 3B MS

30. 9. 2023 13 hod.
Start Újezdeček vs. Žižkov A

30. 9. 2023 11 hod.
BK Most D vs. Žižkov D

30. 9. 2023 11 hod.
BK Most B vs. Žižkov D

Kalendář utkání
<<Září 2023>>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Zápasy tohoto dne:

09. 09. 2023 13.hod - 1.kolo
Ústí n/L A 14:4 Žižkov A

Zápasy tohoto dne:

23. 09. 2023 13.hod - 2.kolo
Žižkov A 5:13 Loko Trutnov
23. 09. 2023 11.hod - 2.kolo
Harcov Liberec Žižkov B

Zápasy tohoto dne:

30. 09. 2023 13.hod - 3.kolo
Start Újezdeček Žižkov A
30. 09. 2023 11.hod - 2.kolo
BK Most B Žižkov D
30. 09. 2023 11.hod - 1.kolo
BK Most D Žižkov D

Zápasy tohoto dne:

10. 09. 2023 11.hod - 1.kolo
Žižkov B 10:8 TJ Nýřany

Zápasy tohoto dne:

16. 09. 2023 11.hod - 1.kolo
TJ Nýřany B 4:14 Žižkov C

Zápasy tohoto dne:

21. 09. 2023 17.hod - 1.kolo
Žižkov 3B MS 18:0 Strahov Diablos 3B MS

Zápasy tohoto dne:

25. 09. 2023 17.hod - 2.kolo
BK Most 3B MS Žižkov 3B MS
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
23. 9. 2023 13 hod.
Žižkov A vs. Loko Trutnov
publikoval Administrator

21. 9. 2023 17 hod.
Žižkov 3B MS vs. Strahov Diablos 3B MS
publikoval Administrator

16. 9. 2023 11 hod.
TJ Nýřany B vs. Žižkov C
publikoval Administrator

10. 9. 2023 11 hod.
Žižkov B vs. TJ Nýřany
publikoval Vlasta Kahoun

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde