Článek

21. World cup pro Caudrona


Publikoval Administrator 27.05. 2019 12:44:56
Kategorie : World cup

Jednapadesátiletý fenomén kulečníkové hry Belgičan Frédéric Caudron vyhrál letošní druhý World cup, který se odehrál v Ho Či minově městě. Při pohledu na podiovou fotku to na první pohled může vypadat, že se Vietnamu hrálo otevřené belgické mistrovství. Caudron totiž v semifinále porazil Eddy Merckxe a ve finále Rolanda Forthomma. Turnaj se odehrál ve fantastické atmosféře. Vietnamci kulečník milují a všechny zápasy neuvěřitelně prožívají. Hráči si proto Vietnam doslova zamilovali a možná i proto se zde odehrály co do výkonnosti dva nejlepší World cupy historie. 

Tři World cupy v průběhu měsíce a půl jsou naplánovány do kalendáře světové federace. Tuto nabitou periodu odstartoval již patý World cup v řadě ve vietnamském Ho Či minově městě. Domácí fanoušci byli po minulém ročníku velmi namlsáni. Z výhry v roce 2018 se totiž radoval Tran, který ve finále porazil Ngo. Na podium domácí finalisty doplnil Nquyen Quoc. Jediný mimo vietnamský hráč na podium byl Frédéric Caudron. 

Od začátku turnaj byly k vidění skvělé výkony. Korea a Vietnam produkují stále větší a větší počty nám neznámých hráčů, kteří hrájí neskutečnou hru. Příkladem je Minh Duc Tran. Tento turnaj byl jeho třetí účastí na World cupu. No a jeho předvedený výkon byl naprosto fenomenální. Duc Tran se probojoval z první fáze kvalifikačních kol až do hlavní soutěže. V ní nejprve porazil Turka Coklu na 18 náběhů. Poté sehrál neskutečné zápasy se Zanettim a Heang-Jik Kimem. Oba sice prohrál. No ale uznejte, že prohrát se Zanettim o tři body na 13 náběhů a s Kimem o pět bodů na 16 náběhů není žádnou ostudou. Ve skupině skončil na třetím místě s GP 2,382 ! Na turnaji obsadil konečné 20. místo a z celkem 11 zápasů zahrál GP 1,675 ! Ze závěrečné fáze kvalifikace postoupil jako jednička další málo známý Vietnamec Duc Nquyen. Své zápasy proti Moralesovi a Nadymu zahrál na 18 a 14 náběhů. GP 2,5 ! Jako lucky looserové postoupili Myung Woo Cho, Tran Nquyen a Dong Koong Kang. Již v této části se s turnajem rozloučili hráči jako Polychronopoulos, Blomdahl, Horn, Cenet, Sung-Won Choi nebo Javier Palazon. 

Hlavní fáze turnaje začala v pátek. Po novu byli hráči rozděleni do osmi skupin po čtyřech. První dva si zajistili postup mezi posledních 16. Je třeba zdůraznit, že páteční zápasy se opravdu vyplatí sledovat. Občas je spíše problém, kam dříve přepnout :) Skupinu A vyhrála světová jednička Dick Jaspers. Dick ani jednou neprohrál a své zápasy zahrál na 19, 16 a 17 náběhů. V přímé konfrontaci o druhé postupové místo překvapivě porazil Kostaričan Erick Tellez Korejce Kanga. Kang hrál vyšší GP než Tellez. Nicméně získal pouze dva body, protože Kostaričanovi vyšel tento zápas náramně. Na 14 náběhů se těžko hledá odpověď. V obklíčení tří domácích hráčů byl Frédéric Caudron. Tan navíc prohrál svůj první zápas s Tran Nquyenem 40:30 na 17 náběhů. Caudron tak nutně potřeboval zbývající zápasy vyhrát. No a v jeho podání bylo krásně vidět, jak zápasy rozhodují vysoké série. Proti známému Minh Cam Ma zahrál Caudron sérii 15. Proti Duc Nquyeovi zápas sérií 14-ti bodů dokonce dohrál. Nakonec postup z prvního místa s GP 2,000. Jako druhý postoupil o osm setin Duc Nquyen. Ten tak pokračoval ve své jízdě turnajem z předkvalifikační části. Skvěle na turnaji hrál mladý Myung-Woo Cho Skupinu C vyhrál s GP 2,666 ! Zápasy zahrál na 17, 12 a 16 náběhů ! V zápase s Vietnamcem Duongem dokonce zahrál sérií 17-ti bodů. Cho byl jediným Korejcem, který postupil mezi posledních 16 ! Z druhého místa postoupil domácí finalista z minulého roku Ngo. Ze skupiny D postoupili Sayginer a Sidhom. Turnaj zde skončil pro Capaka a Nelina. V Éčku se z postupu radoval Tayfun Tasdemir. Z druhého místa se mezi posledních 16 kvalifikoval Roland Forthomme. V Efku skvěle zabojoval Birol Uymaz, když v závěrečném zápase potřeboval na dobrý výkon porazit Daniho Sancheze. Výhra na 13 náběhů byla vstupenkou do další fáze. Dani skupinu vyhrál s GP 2,058. Uymaz potvrzujícístoupající formu posledních měsíců z turnaje vyřadil domácího obhájce titulu Trana. Poslední ve skupině skončil s GP 1,593 Francouz Bury. Ve skupině G obsadil poslední místo Heang-Jik Kim. Na svém kontě měl jednu výhru průměr 1,965 a nejvyšší série celého turnaje 18 ! Skupinu vyhrál Zanetti před Turkem Coklu. A jak již bylo zmíněno, tak třetí byla domácí kometa turnaje Duc Tran Minh s GP 2,382 !!! Bronzový medailista z minulého ročníku domácí Nquyen nestačil na soupeře z Beneluxu. Skupinu vyhrál s GP 1,904 Leppens. Eddy zahrál série 15 a 12. Druhý byl jeho odvěký soupeř Eddy Merkcx. Velký úspěch své kariéry zaznamenal Holanďan Barry van Beers. Pro něj je postup do hlavní fáze turnaje velkým povzbuzením. 

Belgičani tak předvedli skvostný výkon. Všichni čtyři se dostali mezi posledních 16 ! Skvěle hrli i Turci. Ti se také dostali do této fáze v počtu čtyř. Zklamaní byli Korejci. Jeden hráč mezi 16 je na jejich kvality opravdu málo. Domácí vlajku hájili dva hráči. Až Semih Sayginer zastavil tažení před kvalifikanta Duc Nquyena. Turecký princ vyhrál 40:27 na 17 náběhů. Zato finalista z loňského ročníku Dinh Nai Ngo před zraky celého Vietnamu, jelikož zápasy od této fáze vysílal národní kanál HTV, dokáza porazit hvězdu posledních týdnů Dick Jasperse. Ngo měl skvělý start. Na 4 náběhy měl 20 bodů. A zhruba patnácti bodové manko se Jaspersovi nepovedlo smazat. Ngo zvítězil 40:24 na 14 náběhů. Stejný výkon předvedl Ital Marco Zanetti. Egypťana Sidhoma porazil 40:11 na 14 náběhů. O nejlepší výkon této fáze se postaral Frédéric Caudron Turka Coklu porazil 40:20 na 12 náběhů ! Zejména vysoká série 17-ti bodů ze strartu zápasu pomoha mladému Cho k výhře nad Uymazem. V závěru došly Korejci síly a Turek dotahoval. Nicméně již bylo pozdě a Cho vyhrál o sedm bodů na 21 náběhů. Pavouk svedl v této fázi proti sobě dva Belgičany. Leppens prohrál s Forthommem 40:35 na 27 náběhů. Velkou bitvu sehrál Kostaričan Erick Tellez s Turkem Tasdemirem. Tellze v zápase vedl 21:28. Nicméně Tayfun Tasdemir zahrál série 6-4-7 a otočil stav na 38:31. Tellez nakonec prhrál o čtyři body na 22 náběhů. Pro Telleze je však konečné 15. místo jeho největším úspěchem na World cupu. Závěrečná zápas osmifinále byl naprostou reklamou na trojband. Sanchez vedl v zápase s Merckxem po 8. náběhu 34:15 ! A stejně zápas do vítězného konce nedotáhnul. Na zbylých 6 bodů potřeboval Dani nekonečných 11 náběhů. Merckx šel na dohrávku a potřeboval 5 bodů na remízu. Obzvláště poslední bod byl opravdu na feeling. V rozstřelu oba hráči zahrají pouze jeden bod. Sanchez čelí obtížné pozici. Merckx nedává o něco snažší strk. Ve druhém rozstřelu zahrává Dani tři body a Eddy se tak znovu ocitá pod velkým tlakem. Merkcx však své jméno dostal po cyklistickém kanibalovi. A ze stejnou urputností jako jeho cyklistický vzor Eddy ničí své soupeře u kulečníkového stolu. A tentokrát tento nepříjemný pocit okusil Dani. Merckx zápas neskutečně otáčí čtyřmi body ve druhém rozstřelu ! Takovou porážku snad Dani Sanchez nikdy nezažil. 

V sobotu odpoledne se šlo na čtvrtfinále. Skvostný ! Jinak se zápas mezi Myungem Woo Cho a Marcem Zanettim nedá označit. Cho zahrává z výkopu 10 ! Zanetti ve druhém náběhu kontruje 13 ! Po 6. náběhu je stav 23:22. V 9. náběhu se Myungujím vedení 30:26. Zanetti však využíví dvou minel Cho a srovnává na 30:30. Ve 12. náběhu přijde třetí minela mladého Korejce v řadě a Zanetti utíká sérií pěti bodů. Cho konečně zahrává tři body. Nicméně velezkušený Zanetti dohrává zápas ve 13 náběhu dalšími pěti body ! Obodobná bitva je k vidění i na vedlejším stole. Tam se Roland Forthomme ujal v 15. náběhu vedení 33:31. Semih čtyřmi body otočil na 33:35. Závěr měl však lepší vítěz dvou World cupů Roland Forthomme. Zápas dohrál ve 21. náběhu čtyřmi a dvěma body. Sayginer šel na dohrávku a potřeboval čtyři na remízu. Měl tři, ale čtvrtý tahaný strk zpět do rohu úplně minul a z postupu se raduje Forthomme. Fenomenální závěr předvedl Frédéric Caudron v zápase s Ngo. V 10. náběhu šel Belgičan ke stolu s bodovým vedení 13:14. No ale pak to spustil. 10. Pak 6. Pak znovu 6. Ve 13. náběhu čára. Avšak ve 14. náběhu dohrávka čtyřmi body. Posledních 26 bodů tak zahrál na 5 náběhů ! Poslední čtvrtfinálový zápas rozhodl Eddy Merckxx až v úplné závěru. Po 19-ti nábězích prohrával 23:32. Eddy ale poté zahrál 3-0-3-5. Tasdemir udělal pouze jediný bod a to z dohrávky. 

Složení semifinále 179. World cupu historie bylo naprosto totožné jako toho 170., který se odehrál v egyptské Hurghadě v roce 2017 ! Z výhry se tehdy radoval Eddy Merckx. Druhý byl Roland Forthomme, třetí Caudron se Zanettim. Jak jsme se dozvěděli ze statistik Holanďana Berta van Manena, tak se ještě nikdy v historii uspořádaných turnajů světové série nestalo, ale všichni medailisté byli jedné národnosti. Nicméně fakt, že tři ze čtyř medailistou jsou stejné národnosti, v historii nastal osmkrát. A z toho v polovině případů to byli Belgičané. I to svědčí o ohromné síle belgických hráčů. Jedenkrát se tento husarský kousek povedl Dánům, Holanďanům, Korejcům a minulý rok Vietnamcům. 

Do prvního semifinálového zápasu nevstoupil zrovna šťastně Roland Forthomme. Nedal zahajovací strk. Zanetti se po 6. náběhu ujal vedení 10:21. Po 11. náběhu již Belgičan prohrával 20:36. Zanetti totiž zahrál sérii 11-ti bodů. Ovšem Forthomme ukázal, že je také neuvěřitelným bojovníkem. Na 11 kontroval stejně vyoskou sérií. Marco zahrává jeden bod. Vede 31:37. Roland taktéž pouze jeden. Marco čára. Roland jde ve 14. náběhu ke stolu s skvělou sérií osmi bodů zápas dohrává ! Zanettimu se zápas nepovede zremizovat, když zahraje pouze úvodní pozici. Roland je tak znovu po roce a půl ve finále World cupu. 

Ve druhém semifinále je k vidění vyrovnaný zápas. Caudron odskočí Merckxovi až ve 13. náběhu. Vede 18:26. Eddy se však nevzdává a šesti body vedení svého soupeře snižuje. Oba poté vynechávají. Nicméně Caudron v 15. náběhu zahrává sérii devíti bodů a tím zápas definitivně rozhoduje. Caudron vyhrává o deset bodů na 18 náběhů.

Start finálového zápasu je brilantní. Po 6. náběhu vede Caudron zejména díky sérii deseti bodů 17:18 ! Nicméně pak jakoby tíha okamžiku doléhá na Rolanda Forthomma. Ten nedokáže navázat asv výkony ze semifinále a čtvrtfimále a v zápase úplně odpadá. Šest po sobě jdoucích čar ho diskvalifikujív boji v celkový primát. Frédéric postupně navyšuje své vedení a zápas v 15. náběhu ukončuje třemi body. 

Třetí desítku vyhraných World cupů tak načal vítěz 133 oficiálních národních mezinárodních turnajů Belgičan Frédéric Caudron. Caudron zahrál na turnaji generální průměr 2,368. Z posledních čtyř zápasů dokonce GP 2,711. A tak právem získává 80 bodů do světového žebříčku a prémi 16 tisíc €. Otázkou následujících měsíců však bude, zda Caudron bude mít v nejbližší době pouze další dvě možnosti přidat triumf na turnaji světové série. Od 3. do 7. června se totiž odehraje první turnaj nové organizace PBA, jejíž hlavní tváří je právě Caudron. Hráčům, kteří do úvoního turnaje PBA Panasonic Open nastoupí bude umožněno odehrát blížící se World cupy v belgickém Blankenbergu a portugalském Portu. Dohoda mezi UMB a PBA je však v nedohlednu a tak po World cupu v Portu by měla přijít suspendace UMB pro všechny hráče organizace PBA. Tím pak budou jména jako Caudron, Leppens, Kang, Palazon, Kasidokostas, Uymaz, Martinez, Zapata, Hofman, Morales, Piedrabuena, Soumagne, Yuksel, de Bruijn na dlouhou dobu vyřazena ze všech akcí UMB a organizacemi jim podléhajícím. Tudíž nebudou moci ani zasáhnout do turnajů konfederací (CEB) a ani svých národních federací, které organizují Grand prix, mistrovství a ligové soutěže. A zejména vedoucí týmů velkých ligových soutěží zatím marně vyhlíží oficiání stanovisko, aby mohli definitivně uzavřít své soupisky pro příští sezonu. Bude to hodně horké léto. 

Neuvěřitelnou úroveň měl uplynulý World cup v Ho Či minově městě. Generální průměr hlavní fáze turnaje byl 1,726 ! To je o pouhých pět setin méně než zde bylo zahráno v roce 2015, kdy se do Vietnamu sjela světová špička vůbec poprvé ! Je však třeba podoknout, že se změnil systém turnaje a oproti 16-ti zápasům prvního kola hlavní fáze se jich dnes hraje třikrát více. Fenomenální je i statistika sérií nad 10. Celkem 47 krát byla zahrána série 10 a více ! Vietnam je tak místo zaslíbené pro fantastický trojband !

Další World cup je za dveřmi. Od 17. do 23. června se bude podruhé hrát belgickém Blankenberge. Kurt Ceulemans a jeho tým již chystají v tamním kasinu velkolepou show. 

Výsledky zápasů turnaje

Výsledky i se zápisy jednotlivých zápasů na CueSco

Fotogalerie

Videogalerie

Světový žebříčekTwitter
RSS kanál Twitteru
Youtube
Následující zápasy
Kalendář utkání
<<Září 2022>>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Zápasy tohoto dne:

10. 09. 2022 13.hod - 1.kolo
BC LakoPlast A 14:4 Žižkov A

Zápasy tohoto dne:

24. 09. 2022 14.hod - 1.kolo
Žižkov 3B A Žižkov 3B B
24. 09. 2022 14.hod - 1.kolo
Žižkov 3B A Žižkov 3B B
24. 09. 2022 13.hod - 2.kolo
AKK 95 Ronov nad Doubravou Žižkov A

Zápasy tohoto dne:

11. 09. 2022 11.hod - 1.kolo
Žižkov B 14:4 Start Újezdeček B

Zápasy tohoto dne:

25. 09. 2022 11.hod - 2.kolo
Žižkov B SK Petřín Plzeň
25. 09. 2022 11.hod - 2.kolo
Billiard club Kladno 3B B Žižkov 3B B
25. 09. 2022 11.hod - 2.kolo
Žižkov 3B A AKK Brno 3B
DNES
Kompletní kalendář
Komentáře k zápasům
11. 9. 2022 11 hod.
Žižkov B vs. Start Újezdeček B
publikoval Administrator

10. 9. 2022 13 hod.
BC LakoPlast A vs. Žižkov A
publikoval Vlasta Kahoun

13. 4. 2022 17 hod.
BC Kladno 3B MS B vs. Žižkov 3B MS
publikoval Administrator

09. 4. 2022 11 hod.
Žižkov 3B C vs. Billiard club Kladno 3B B
publikoval Administrator

Rozpis soudcování
Profily hráčů
Nejnovější videa
Sponzoři
Vyhledávání
Anketa
Kde hrajete karambol Vy?
V závodní herně, Ve veřejné herně, V hospodě, Nikde